Комплексна клініко-ехографічна оцінка особливостей аномалій розвитку матки та піхви у дітей та підлітків

Автор(и)

  • А. П. Садовий Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика

Ключові слова:

органогенез, аномалії розвитку матки та/або піхви, дворога матка, аплазія, ультразвуковий скринінг, репродуктивна система

Анотація

Мета дослідження: оцінювання структури самостійних і поєднаних форм аномалій розвитку матки та/або піхви у дітей та підлітків з обґрунтуванням необхідності проведення ультразвукового скринінгу у цій віковій категорії.
Матеріали та методи. Обстежено 146 пацієнток з аномаліями розвитку матки та/або піхви у віці від 10 до 20 років. Усім хворим проводили клінічне обстеження, яке включало збір анамнестичних даних, гінекологічний огляд, ультразвукове дослідження (УЗД). Розрахунок показників діагностичної інформативності УЗД виконували з урахуванням чутливості, специфічності і точності методу.
Результати. У ході дослідження було встановлено, що найбільшу питому вагу з усіх аномалій внутрішніх статевих органів становили вади розвитку матки (37,0%), повне подвоєння матки і піхви (17,1%), аплазія піхви (15,1%). Генну або хромосомну патологію виявлено у 36 (24,7%) хворих, в інших 110 (75,3%) пацієнток припускали мультифакторну природу захворювання.
Привертає увагу той факт, що у 48 (32,8%) пацієнток з вадами розвитку матки та/або піхви, які не пред’являли скарг, вади виявлені при первинному УЗ-скринінгу, що свідчить про ефективність даного методу при обстеженні дівчаток та підлітків. У 12 (8,25%) дітей при УЗД крім аномалій розвитку матки та/або піхви виявлені пухлини та пухлиноподібні захворювання придатків матки. Також виявлено 57 випадків вад розвитку інших органів і систем у 49 (33,6%) обстежуваних пацієнток, причому у 8 (5,5%) вади були поєднані. У більшості випадків, у 99 (67,8%) пацієнток з аномаліями розвитку внутрішніх статевих органів, анамнез був обтяжений за рахунок факторів їхніх батьків (обтяжена спадковість, хвороби, профшкідливості тощо).
Заключення. У результаті комплексного клінічного обстеження хворих із вродженими аномаліями розвитку внутрішніх статевих органів був уточнений діагноз, виявлена частка спадкових і деяких середовищних факторів у проявах даної патології, яка належить до числа нерідких гінекологічних захворювань, що характеризуються різноманітністю форм аномалій, клінічної симптоматики і високим відсотком діагностичних помилок.
У пубертатному віці застосування ехографії для уточнення стану внутрішніх статевих органів має велике практичне значення. Неінвазивність, відсутність психогенної травматизації, безпека і висока інформативність дають змогу не тільки діагностували вроджену патологію, але й застосовувати цей метод у якості динамічного спостереження за станом матки та/або піхви у дівчаток і підлітків, що є вкрай важливим у виборі раціональних методів корекції даної патології.

Біографія автора

А. П. Садовий, Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика

Кафедра акушерства, гінекології та перинатології

Посилання

Адамян ЛВ, Курило ЛФ, Глыбина ТМ и др. 2016. Аномалии развития женских половых органов: новый взгляд на эмбриоморфогенез. Проблемы репродукции. 4:10-9.

Сольський СЯ, Жеребак НМ, Коврига ПМ. 2018. Вагітність при аномалії розвитку матки (клінічний випадок). Акушерство. Гінекологія. Генетика. 4(1):72-4.

Тучкіна ІО, Вигівська ЛА, Мальцев ГВ та ін. 2014. Аномалії розвитку жіночих статевих органів: метод. вказ. для лікарів-інтернів, лікарів акушерів-гінекологів, дитячих гінекологів, педіатрів, сімейних лікарів. Харків: ХНМУ, 60.

Acien P, Acien M. 2016. The presentation and management of complex female genital malformations. Hum. Reprod. Update. 1922(1):48-69.

Шиянова СВ. 2017. Тактика допоміжних репродуктивних технологій у жінок з вродженими аномаліями розвитку матки. Здоровье женщины. 8(124):96-8.

Пирогова ВІ, Вереснюк НС. 2014. Репродуктивні наслідки гістероскопічної метропластики у пацієнток з вадами розвитку матки та порушенням репродуктивної функції. Здоровье женщины. 9(95):146-9.

Вереснюк НС. 2016. Оцінка доцільності використання ультразвукового сканування в діагностиці маткових аномалій. Вісник Вінницького національного медичного університету. 1 (1 (20)): 104-7.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-02-19

Номер

Розділ

Статті